Powody owrzodzeń w jamie ustnej

Wrzody pojawiające się w jamie ustnej to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, powodująca duży dyskomfort. Przyczyny ich powstawania mogą być różne, najczęściej jest to nieprawidłowa higiena jamy ustnej, urazy mechaniczne, niektóre leki oraz infekcje. Jakie są objawy i jak temu zaradzić? Dowiesz się z dalszej części artykułu.

Wrzody w jamie ustnej objawy i leczenie

Ciężko jest przegapić pojawiające się wrzody w jamie ustnej, ponieważ dają nieprzyjemne objawy. Najczęściej pojawiającymi się zmianami są afty, czyli bolesne kropki w kolorze białym z rumieniem zapalnym. Często w jamie ustnej pojawiają się również pleśniawki, czyli białe plamki w licznej ilości. Niezależnie od rodzaju, objawy są bardzo podobne. Wrzody powodują odczuwanie dużego bólu, często utrudniają swobodne spożywanie posiłków czy rozmowę. Co robić w takiej sytuacji? Najlepiej nabyć w aptece specjalny preparat, dzięki któremu wrzody będą mniej bolesne i znikną dużo szybciej niż bez zastosowania preparatu.
Warto zadbać o higienę jamy ustnej, aby uniknąć ryzyka powstawania owrzodzeń. Codziennie używanie szczoteczki, płynu do płukania oraz nici dentystycznej to po prostu konieczność. Cały zabieg czyszczący trwa przecież kilka minut, a może uchronić jamę ustną nie tylko przed wrzodami, ale również przed ubytkami czy próchnicą. Warto również wyzbyć się negatywnych nawyków, takich jak przygryzanie policzków. Niektóre potrawy również mogą powodować uszkodzenia mechaniczne, a w efekcie wrzody. Mowa tutaj o składnikach, które zawierają ostre krawędzie i mogą ranić wnętrze jamy ustnej. Warto spożywać tego rodzaju jedzenie ostrożnie.

Podsumowanie

Białe plamki pojawiające się w jamie ustnej, które powodują duży ból i utrudniają codzienne funkcjonowanie, to wrzody. Mogą być spowodowane urazami mechanicznymi, przyjmowaniem niektórych leków, nieprawidłową higieną jamy ustnej czy różnego rodzaju infekcjami. Aby złagodzić ból warto zastosować preparaty, które mają za zadanie nie tylko przynieść ukojenie, ale także przyspieszyć znikanie wrzodów. Jako działania profilaktyczne należy zastosować odpowiednią i regularną higienę jamy ustnej, a także unikanie czynników, które mogą powodować urazy mechaniczne. W przypadku urazów spowodowanych posiadaniem protezy zębowej albo aparatu ortodontycznego, warto wybrać się do stomatologa, który na pewno znajdzie skuteczne rozwiązanie. Posiadacze aparatu ortodontycznego powinni nabyć wosk ortodontyczny, który często przydaje się w ochronie jamy ustnej przed wystającymi, ostrymi elementami aparatu.