Choroba pocałunków

Choroba pocałunków, czyli mononukleoza to choroba przenoszona drogą kropelkową. Odpowiedzialny jest za nią wirus o nazwie Epsteina-Barr, w skrócie EBV. Najbardziej na zakażenie narażone są dzieci, dlatego już od najmłodszych lat warto uczyć je odpowiedniej higieny, a także nieużywania przedmiotów osobistych innych osób. Mowa tutaj na przykład o szczoteczce do zębów czy używanych sztućcach. Więcej informacji o chorobie pocałunków znajdziesz w kolejnych fragmentach niniejszego artykułu.

Objawy i leczenie

Zakażenie wirusem Epsteina-Barr powoduje różne objawy. Są one bardzo podobne do objawów, które odczuwa się podczas przeziębienia, łatwo więc o pomyłkę. Najczęściej występuje ból głowy oraz mięśni i stawów. Pojawić się mogą również mięśnie, podwyższona temperatura, obrzęk gardła czy śluzówki nosa. W przypadku podejrzenia zakażenia wirusem EBV, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.
Leczenie odbywa się głównie na zwalczaniu objawów i podawaniu odpowiednich lekarstw. Pomocne okazują się środki przeciwgorączkowe, a także przeciwbólowe. Leki podawane miejscowo to również częsta metoda leczenia. Nierzadko chory przyjmuje także acyklowir czy glikokortykosteroidy. Wirus jednak pozostaje w organizmie ludzkim w stanie uśpienia, może się reaktywować. Do tego dochodzi jednak bardzo rzadko.
Aby ustrzec się przed zakażeniem wirusem Epsteina-Barr warto zadbać o prawidłową higienę. Należy również wystrzegać się używania rzeczy osobistych innych osób. W szczególności chodzi o przedmioty, które mają kontakt ze śliną, takie jak na przykład szczoteczka do zębów.

Możliwe powikłania

Czytając ten artykuł na pewno zastanawiasz się, jakie są możliwe powikłania mononukleozy. Występują one niezbyt często, powikłaniami po chorobie pocałunków mogą być:
• Zapalenie wątroby,
• Uszkodzenia drożności dróg oddechowych,
• Zapalenie mięśnia sercowego,
• Psychoza, zapalenie mózgu,
• Padaczka,
• Niedokrwistość,
• Niedobory krwinek białych,
• Zakażenia bakteryjne,
• Obrzęki dróg oddechowych.

Podsumowanie

Choroba pocałunków przenoszona jest drogą kropelkową, poprzez ślinę. Jej objawy są bardzo podobne jak w przypadku przeziębienia. Najczęściej chory odczuwa bóle głowy, ma podwyższoną temperaturę, jest osłabiony i przemęczony. W przypadku podejrzenia zakażenia wirusem należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, w celu ustalenia odpowiedniego i skutecznego leczenia. Aby uniknąć zakażenia warto dbać o odpowiednią higienę, unikać używania rzeczy osobistych innych osób.