Zaburzenie bezsenności to stan charakteryzujący się różnymi objawami. Dominujące okazuje się narzekanie na niezadowolenie z jakości snu lub czasu trwania nocnego wypoczynku. Towarzyszą temu trudności z zasypianiem, częste lub długotrwałe przebudzenia lub wczesne przebudzenie z niemożnością powrotu do snu. Trudności te występują pomimo odpowiednich możliwości snu i są związane z klinicznie istotnymi skutkami. Objawy takie jak zmęczenie, obniżona energia, zaburzenia nastroju oraz zmniejszone funkcje poznawcze, takie jak upośledzenie uwagi, koncentracji i pamięci w dużym stopniu utrudniają normalne funkcjonowanie. Diagnozę bezsenności wykonuje się, gdy problemy ze snem występują przez okres dłuższy niż 3 miesiące. Co zrobić aby uniknąć bezsenności?

Sposobów jest kilka. Zanim zdecydujesz się na wizytę u specjalisty, spróbuj naturalnych rozwiązań. Dwa potężne narzędzia w walce z bezsennością to ciche, wygodne środowisko snu i relaksująca rutyna przed snem. Obie te rzeczy mogą mieć duży wpływ na poprawę jakości snu. Upewnij się, że w sypialni jest cicho, ciemno i chłodno. Hałas, światło i zbyt gorąca lub zimna sypialnia lub niewygodny materac lub poduszka mogą zakłócać sen . Spróbuj użyć urządzenia dźwiękowego lub zatyczek do uszu, aby zamaskować hałas z zewnątrz, otwartego okna lub wentylatora, aby utrzymać chłód w pomieszczeniu, oraz zasłon zaciemniających lub maski na oczy, aby zablokować światło. Eksperymentuj z różnymi poziomami twardości materaca, piankowych nakładek i poduszek, które zapewniają wsparcie potrzebne do wygodnego snu.

Ważne są także nawyki. Trzymaj się regularnego harmonogramu snu.Wspieraj swój zegar biologiczny, kładąc się spać i wstając codziennie o tej samej porze, także w weekendy. Wstawaj rano o zwykłej porze, nawet jeśli jesteś zmęczony. Pomoże Ci to w skutecznym powrocie do normalnego rytmu snu. Wyłącz wszystkie ekrany co najmniej godzinę przed snem. Elektroniczne ekrany emitują niebieskie światło, które zakłóca produkcję melatoniny (hormonu snu) w organizmie. Dlatego zamiast oglądać telewizję lub spędzać czas przy telefonie, tablecie lub komputerze, wybierz inną relaksującą aktywność, taką jak czytanie książki lub słuchanie cichej muzyki. Unikaj stymulującej aktywności i stresujących sytuacji przed snem. Obejmuje to sprawdzanie wiadomości w mediach społecznościowych, duże dyskusje lub kłótnie ze współmałżonkiem lub rodziną lub nadrabianie zaległości w pracy.

Te proste sposoby mogą pomóc w nasilających się problemach z zasypianiem. Jednak jeśli okażą się nieskuteczne, warto zasięgnąć specjalistycznej pomocy lekarskiej. Skutki zdrowotne bezsenności są poważne i nie można ich lekceważyć.