Mięso jest niewątpliwie jednym z podstawowych składników w różnych kuchniach. Podczas kiedy w Polsce dominują kotlety schabowe, w Ameryce są to hamburgery. Można tutaj dokonać podziału ze względu na rodzaj mięsa. W Polsce do najpopularniejszych zaliczamy wieprzowinę. Na wszelkie uroczystości dominuje między innymi drób czy wołowina.

 

Szlachetnym mięsem jest również cielęcina. Skład zmienia się od rodzaju mięsa. Podając za przykład cielęcina posiada 60% suchej masy, wołowina na pieczeń ponad 80% suchej masy, a schab wieprzowy ponad 60% suchej masy. Natomiast mięso ryb zawiera mniej białka. Mięso dzielimy na mięso bez kości oraz z kością. Wyróżniamy popularne gatunki mięs: wieprzowinę, wołowinę, cielęcinę, mięso drobiowe, koninę, baraninę, jagnięcinę. Wieprzowina to mięso świni. Wołowina jest mięsem dorosłego bydła domowego.

Kuchnia Polska i mięso

Cielęcina jest mięsem cieląt, mięso drobiowe pozyskuje się z ptaków hodowlanych. Baranina jest mięsem dorosłych owiec a jagnięcina jest mięsem młodych owiec. Wyróżniamy także koninę, dziczyznę. Konina jest mięsem konia, a dziczyzna to mięso upolowanych zwierząt. Oczywiście każda kultura jest inna. Nie każda religia pozwala na jedzenie konkretnego gatunku mięsa. Podobnie jest w kwestii wegetarian czy wegan. Jak się okazuje mięso jest ważnym składnikiem w kuchni wielu narodów. Skład chemiczny zwierząt rzeźnych jest uzależniony od wieku, stopnia utuczenia oraz rasy zwierzęcia. W każdym mięsie znajdziemy białka proste i złożone. Tłuszcze występują do nawet 50%. Najwięcej zawiera wieprzowina i baranina, a najmniej cielęcina. Węglowodany występują w postaci glukozy. Mięso zawiera także składniki mineralne. Mięso wołowe jest intensywnie czerwone w przypadku młodych sztuk. Natomiast sztuki stare posiadają ciemnoczerwony odcień. Mięso wieprzowe posiada barwę jasnoróżową. Cielęcina w przypadku młodych sztuk jest jasnoczerwona. Mięso jest bardzo wartościowym artykułem spożywczym. Zawiera ono nie tylko białko, ale i tłuszcze i cukrowce. To one są niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmy ludzkiego.

Obiad – potrawy mięsne

Tak naprawdę istnieje wiele przepisów na mięsne potrawy. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju mięsa. W przypadku mięsa wieprzowego popularnymi potrawami jest tradycyjny kotlet schabowy czy mięso w sosie. Bardzo popularne w Polsce. Mięso wołowe, z którego można zrobić bitki wołowe czy też zrazy cechuje się wieloma wartościami odżywczymi. Cielęcina, na której można ugotować wyśmienity rosół jest mięsem nie tylko niskokalorycznym, ale i lekkostrawnym. Natomiast dziczyzna to mięso przede wszystkim szlachetne. Można z niej zrobić różnego rodzaju pasztety, pieczenie, czy wyroby długo dojrzewające. Wszelkiego rodzaju pasztety z sarny, kiełbasy z dzika są podawane na bardzo wytwornych przyjęciach. Wszystko zależy od naszego indywidualnego smaku. Bardzo ważne są tutaj również przyprawy, które odgrywają szczególną rolę. Podobnie jest z dodatkami. Dodatkowo wybieramy produkty przetworzone jakimi jest wędlina. Wiele osób nie wyobraża sobie śniadania bądź obiadu bez mięsa.