W okresie ciąży bardzo istotne jest, by regularnie przychodzić do lekarza położnika na wizyty. Podczas takich wizyt lekarz ma możliwość stwierdzić, czy z naszym dzieckiem nie dzieje się nic złego, czy rozwija się prawidłowo, a także czy wszystko jest w porządku ze zdrowiem przyszłej mamy. Wizyt takich nie należy się obawiać. W okresie ciąży są one rutynowe, zwykle co dwa – trzy tygodnie.

Wiele młodych kobiet obawia się wizyty u lekarza ginekologa. Nawet w trakcie trwania ciąży nie chcą przychodzić na takie wizyty, obserwować jak rośnie ich dziecko podczas badania usg, ani też poddawać się badaniu ginekologicznemu. Jednak wszystkie te badania są bardzo ważne zarówno z punktu widzenia zdrowia i rozwoju dziecka, jaki samej kobiety ciężarnej. W obecnych czasach medycyna jest tak rozwinięta, że w bardzo szybkim czasie udaje się wykryć wiele nieprawidłowości w rozwoju i zdrowiu dzidziusia, jak również w porę zareagować. Choć nie dotyczy to wszystkich wad czy chorób, to na niektóre z nich udaje się zareagować jeszcze w trakcie rozwoju prenatalnego.

Każdy wysokiej klasy ultrasonograf pozwala lekarzowi na dokładne obejrzenie dziecka, jego kończyn, główki, kręgosłupa, jak i najważniejszych organów w jego rozwijającym się ciele. Jeśli więc w rozwoju tym zachodzą jakieś nieprawidłowości, wielu lekarzy jest w stanie wychwycić je na bardzo wczesnym etapie i zareagować, na przykład wykonując konieczny zabieg, który uratuje życie lub zdrowie maleństwa. Nowoczesna medycyna pozwala na wykonywanie niektórych zabiegów jeszcze w łonie matki. Jednak muszą być one wykryte wystarczająco wcześnie. Jeśli więc przyszła mama przychodzi regularnie na wizyty do swojego lekarza położnika, poddaje się badaniu usg i stosuje do wszystkich zaleceń lekarza prowadzącego, ma ogromne szanse na urodzenie zdrowego, wspaniale rozwijające go się dziecka. Z tego też powodu przyszłe mamy powinny całkowicie zrezygnować ze strachu przed tymi wizytami i zadbać o zdrowie swoje oraz swojego maleństwa. Wówczas będą mogły cieszyć się z roli mamy, ze swojego dzidziusia i niezwykłego życia, jakie na nią czeka, gdy dziecko już przyjdzie na świat. Zaś do tego czasu ultrasonograf pozwoli na podglądanie maleństwa, obserwowanie jak rośnie i rozwija się, a także jak przygotowuje się na ten wielki dzień, jakim bez wątpienia jest jego przyjście na ten świat. Tym chętniej kobiety powinny przychodzić na badania usg i jeszcze przed narodzinami korzystać z okazji do obserwowania tego cudu, który rośnie pod ich sercem.