Nie sposób nie zauważyć, że korzystanie z internetu jest coraz powszechniejsze. Internetu używają również najmłodsi i bardzo dobrze, bo można z niego czerpać nie tylko pomysły na rozrywkę, ale również dzięki niemu się edukować. Nie da się jednak ukryć, że w internecie można również odszukać rzeczy, które mogą zaszkodzić naszemu dziecku. Dlatego tak niezmiernie ważne jest to, aby nauczyć swoje dziecko umiejętnego korzystania z internetu. O czym więc należy pamiętać?

Kontroluj ile czasu dziecko twoje dziecko spędza w internecie.

Jak już zostało wspomniane, internet jest bardzo potrzebny nam wszystkim, w tym najmłodszym. Nie ulega wątpliwości, że każdy rodzic powinien kontrolować to jak wiele czasu dziecko spędza w internecie. Z całą pewnością istnieje kilka sposobów, dzięki którym można to robić. Na pewno warto byłoby wprost wytłumaczyć dziecku to, jakie zagrożenia dla jego zdrowia i rozwoju psychofizycznego wynikają z nadmiernego używania internetu. Należy wspólnie z dzieckiem przedyskutować kwestie związane z ilością czasu poświęcanego na korzystanie z internetu. Trzeba mieć na uwadze to, że to jak wiele czasu spędza dziecko w internecie zależy od rozmaitych czynników. Dla przedszkolaka wystarczająca i bezpieczna może okazać się godzina. Jeżeli jednak mowa o starszych dzieciach, być może należy ten czas zwiększyć do kilku godzin. Jeżeli jednak dziecko spędza kilkanaście godzin korzystając z internetu, wiedzmy, że jest to stanowczo za dużo i czas ten powinniśmy ograniczyć.

Bezpieczeństwo, zakupy. Co jeszcze warto wiedzieć o korzystaniu z internetu?

Nie sposób ukryć, że bezpieczeństwo dziecka w internecie jest bardzo ważne dla każdego rodzica. Dlatego też, jak już zostało wspomniane, należy pamiętać o ograniczaniu swobody dziecka w internecie. Stosunkowo niedawno weszło w życie tak zwane rodo. Do przestrzegania przepisów zawartych w tym rozporządzeniu zobligowani są wszyscy. Nierzadko może się okazać, że korzystanie z określonej witryny internetowej wymagać będzie zgodzenia się z treścią określonych oświadczeń. Jeżeli dziecko ma jakieś wątpliwości odnośnie tego czy dane oświadczenie faktycznie dotyczy rodo, postarajmy się je rozwiać. Na pewno dobrym pomysłem będzie również pokazanie dziecku wartościowych witryn internetowych i zachęcić je do korzystania z nich. Mogą być to na przykład strony z informacjami dotyczącymi edukacji, a także strony, na których znajdziemy informacje rozrywkowe. Jeżeli dziecko chce grać w gry, upewnijmy się, że nie ma w nich brutalnej przemocy.