Wśród rodziców małych dzieci coraz częściej słychać głosy, że wiara w Świętego Mikołaja jest niepotrzebna. Mimo takiego podejścia, maluchy chcą wierzyć w postać, jaką jest Mikołaj. Niektóre z nich znają legendę o biskupie, który stał się pierwowzorem komercyjnego Mikołaja. Książki o Świętym Mikołaju mogą przybliżyć postać biskupa lub być zupełnie fantastyczną wariacją na temat świąt i Mikołaja.
Najmłodsi lubią wiarę w czary, magiczne moce i nadprzyrodzone zjawiska. Książki dla dzieci o Bożym Narodzeniu, nawet te bardzo racjonalne wyzwalają w nich nieograniczoną wyobraźnię. Religia katolicka i jej najważniejsza księga, Biblia także są pełne cudów i niewyobrażalnych zjawisk.
Książki o Świętym Mikołaju są zazwyczaj bogato i pięknie ilustrowane. Mogą też zawierać atrakcyjne naklejki lub otwierające się okna. Kupując malcowi książki dla dzieci o Bożym Narodzeniu pomyślmy, jaki obraz świąt i Mikołaja chcemy im przekazać.

 

Jeśli jesteśmy wierni idei naturalizmu, Montessori lub katolicyzmu, wybierzmy książki o Świętym Mikołaju takiego wydawnictwa, które w atrakcyjny, a nie nudny sposób przedstawi postać. Jeśli nie jesteśmy zdecydowani, podsuńmy malcowi oba egzemplarze. Wówczas sam zdecyduje, które książki dla dzieci o Bożym Narodzeniu preferuje.
Bądźmy świadomi, że nasz światopogląd zawsze rzutuje na rozwój malucha. Wartości, jakie przekażemy następnemu pokoleniu mają kolosalne znaczenie w budowaniu tożsamości dzieci.
Książki dla dzieci o Bożym Narodzeniu pomagają wprowadzić świąteczny nastrój. Służą do zapoznania dziecka z tradycjami i zwyczajami. Są także pomocne w edukacji oraz bywają pretekstem do dłuższych rozmów z dzieckiem. Wspólne czytanie buduje również więzi i stwarza bliskość, której każdy maluch bardzo potrzebuje.