Małe dzieci lubią zabawy manualne, wymagające użycia rąk. Zestawy kreatywne czy zwykłe farby do malowania palcami zachwycą każdego kilkulatka. Maluch chętnie bawią się w piasku. Kiedy pogoda nie sprzyja zabawom w piaskownicy, sprawmy dziecku zestaw ciastoliny.
Ciastolina dla dzieci jest fantastyczną alternatywą dla zwykłej plasteliny. Produkt zazwyczaj ładnie pachnie i ma bajeczne kolory. Zestaw ciastoliny może zawierać figurki, wyciskarki oraz foremki. Dzięki pracy małych rączek, ciastolina dla dzieci będzie idealnym wprowadzeniem do nauki pisania. Sprawne i sprytne manualnie dziecko odniesie w szkole sukces.

 

Na rynku dostępna jest także ciastolina organiczna. Jest ona wykonana z bezpiecznych surowców. Do jej właściwości należy również biodegradowalność. Zestaw ciastoliny o naturalnym składzie nie zaszkodzi maluchowi, nawet jeśli będzie chciał jej posmakować. Oczywiście, nie jest to absolutnie wskazane, ale skutki kontaktu z tym rodzajem produktu są mniej szkodliwe dla zdrowia niż tradycyjna ciastolina dla dzieci.
Aby zabawa nie przyprawiała rodziców o ból głowy z powodu masy plastycznej wtartej w dywan, zadbajmy o kącik do pracy twórczej. Maty lub zwykłą gazeta rozłożona na stole, pomogą utrzymać porządek, gdy ciastolina organiczna lub inna są używane. Musimy też pamiętać, by ciastolina dla dzieci nie wplątała się we włosy. Podczas aktywności włosy muszą być związane. Zestaw ciastoliny, a właściwie foremki i figurki, po skończonej zabawie musimy umyć. Pozostałości zasychają i nawet ciastolina organiczna bywa trudna do usunięcia.
Zabawki i zabawy manualne zwiększają sprawność naszych dzieci. Naukowcy dowiedli również, że dzieci, które mają dobrze wykształconą motorykę małą, lepiej radzą sobie w szkole, nie tylko na lekcjach plastyki.