W dobie pandemii zarówno służby medyczne, jak i wszyscy obywatele krajów poszukują metod, by chronić siebie i swoich bliskich. Jednym z takich sposobów jest stosowanie środków ochrony osobistej, które niestety w ostatnim czasie są bardzo trudno dostępne. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że rękawiczki jednorazowe czy choćby maski medyczne wykorzystywane były głównie przez pracowników służby zdrowia i w dość jasno określonych sytuacjach. Teraz z kolei te środki ochrony osobistej stosujemy nieustannie, niemal przy każdej okazji.

Wystarczy wyjść z domu by zauważyć, że nie tylko służby medyczne, ale również niemal każdy obywatel na co dzień nosi rękawiczki jednorazowe i maseczki na twarz.Nawet do tak prozaicznych czynności, jak robienie zakupów potrzebujemy pełnego ekwipunku, który chroni nas przed ewentualnym zakażeniem. Podobnie służby medyczne, w obecnej sytuacji znacząco zwiększyły swoje procedury, a rękawiczki czy nawet maski stomatologiczne noszone są nie tylko podczas samych zabiegów medycznych, ale przy każdym kontakcie z pacjentami, czy choćby przedmiotami, których pacjent mógł dotykać. Wszystko to ma zapewnić nam bezpieczeństwo i nie dopuścić do zarażenia. Niestety, nie zawsze jest to skuteczne.

Największym jednak problemem w dobie pandemii jest problem z dostępnością środków ochrony osobistej. Problem ten nastąpił dlatego, że wiele osób nagle dokonało zakupów tych rzeczy, a producenci nie byli przygotowani na tak nagły wzrost zapotrzebowania. Do tej pory rękawiczki jednorazowe czy maski medyczne były wykorzystywane niemal wyłącznie przez służby medyczne. Produkcja tych dóbr była zaś dostosowana do regularnego, aczkolwiek umiarkowanego ich zbytu. Jednak kiedy z powodu pandemii ludzie zaczęli masowo wykupywać ten towar, jego zapasy bardzo szybko zmalały, a producenci zbyt późno zareagowali na tą zmianę. Również ich możliwości produkcyjne okazały się nie być wystarczająco duże. Wszystko to spowodowało, że również ceny takich rzeczy, jak maski stomatologiczne, przyłbice, rękawiczki jednorazowe czy fartuchy ochronne gwałtownie wzrosły. Wielu przedsiębiorców dostrzegło w tym okazję do sporego zarobku. Niestety, wiele wskazuje na to, że zapotrzebowanie na środki ochrony osobistej będzie tak ogromne jeszcze przez długi czas. Z tego względu produkcji ich podjęły się również inne zakłady produkcyjne. Miejmy więc nadzieję, że zdołają one wyprodukować wystarczającą ilość, by zaspokoić potrzeby konsumentów i pozwolić na ochronę każdemu z nas.