Higiena jamy ustnej to podstawa. Każdy przeciętny obywatel posiada szczoteczkę do zębów w swoim wyposażeniu. Wiele osób próbuje odnaleźć dla siebie odpowiedni model. wybór wcale nie jest łatwy. Dostępność na rynku jest ogromna. Kolor, jakość, materiał, a także inne zalety, które bardzo utrudniają wybór odpowiedniej dla nas szczoteczki do zębów, a co dopiero gdy myślimy o niej dla naszego dziecka.

Wiele modeli, jednak obecnie istnieją na rynku trzy rodzaje. Manualne, elektryczne i soniczne. Każda z nich ma swoje wady i zalety, żadna nie jest idealna. Przed wyborem warto się dobrze zastanowić, co potrzebujemy, jaki problem mamy. Mycie zębów ma być dla nas przyjemnością, a nie katorgą. Jeśli nadal posiadamy problem z wybraniem odpowiedniej szczoteczki dla naszej pociechy warto zasięgnąć opinii stomatologa lub higienistki stomatologicznej.

Wybierając szczoteczkę często sugerujemy się ceną. Poszukujemy tanich modeli, które nie zawsze pomagają nam przeprowadzić poprawne czyszczenie zębów.
W kilku słowach wyjaśnijmy czym się różnią poszczególne pomoce dentystyczne.

Szczoteczki manualne

Na pierwszy rzut, tradycyjna szczoteczka. Wciąż spotykana w wielu domach, ich budowa jest bardzo prosta główka z włóknami, szyjka i rączka. Nie potrzebują baterii, ani prądu, a ich praca polega na odpowiednich ruchach naszych rąk. Wiele firm oferuje różne rodzaje, częstym wyznacznikiem szczoteczek manualnych jest twardość włosia. Wyróżniamy miękkie, średnie i twarde. Dla dzieci najkorzystniejszym rozwiązaniem oczywiście będa najmiększe szczoteczki, by nie podrażnić wciąż delikatnych dziąseł.

Szczoteczki elektryczne

Kolejny model od niedawna zyskujący coraz większą popularność. Posiadają wiele zalet, jedną z nich jest bardzo dokładne oczyszczenie zębów z płytki bakteryjnej. Ruch główki odbywa się w prawo i lewo, jednak można nią także poruszać w górę i w dół. Warto zwrócić uwagę na sposób jej użycia, gdyż zbyt mocne dociskanie może spowodować uszkodzenie dziąseł. Zatem warto zastanowić się, czy będzie ona odpowiednia dla naszego dziecka. Często podczas szczotkowania szczoteczką elektryczną dzieci popełniają szereg błędów, co nie pozwala w sposób umiejętny oczyścić zębów.

Szczoteczki soniczne

Ten model to duża nowość. Szczoteczka do zębów działa wykorzystując dźwięki wysokiej częstotliwości. Główka wprowadzana jest w ruch pulsacyjny emituje ultradźwięki, powodują one rozbicie płytki nazębnej. Warto pomyśleć nad tym modelem dla dzieci, jest ona delikatniejsza od szczoteczek elektrycznych.

Warto pamiętać, że szczotkowanie zębów to podstawa higieny jamy ustnej. Najlepiej od najmłodszych lat przyzwyczajać nasze dzieci do prawidłowego szczotkowania.