Kwestie związane z finansami są zazwyczaj bardzo istotną, ale równocześnie delikatną kwestią. O tym, że współczesna branża finansów to bardzo skomplikowana materia, w której nie odnajduje się nawet wielu osób, które mają za sobą elementy edukacji z zakresu ekonomii, nie trzeba chyba przekonywać nikogo, kto choć raz samodzielnie chciał kompleksowo zarządzać finansami, na przykład jakiejś organizacji. Pozyskiwanie i korzystanie z wiedzy finansowej pochodzącej z wiarygodnego źródła i analizowanie jej na podstawie profesjonalnych narzędzi są niezwykle istotne jeśli chcemy sprawić, że szanse na osiągnięcie przez nas sukcesu finansowego wzrosną.

Sukces jest możliwy – nawet jeśli Twoja wiedza ekonomiczna nie jest kompletna

W XXI wieku jedną z najbardziej cenionych wartości są informacja i wiedza. Rozwój Internetu i dostęp do niego sprawiły, że dostęp do informacji stał się powszechny, natomiast potrzebne i poszukiwane stały się narzędzia, które pozwolą nam pozyskane informacje przetworzyć. Opisując to na przykładzie wiedzy o finansach – każdy z nasz może wyszukać w internecie informacje na temat dowolnego zagadnienia ekonomicznego. Jednak ich efektywne wykorzystanie wymaga pewnych narzędzi. Taki narzędzie może być wiedz w formie wykształcenia ekonomicznego. Takim narzędzie może też być odpowiedni program, który przetworzy za nas pozyskane dane i informacje. W przypadku analiz finansowych takim wyręczającym nas, profesjonalnym pomocnikiem są kalkulatory finansowe .

O czym mowa i dlatego warto sięgnąć po kalkulatory finansowe

Kalkulatory finansowe funkcjonują na rynku już od kilkudziesięciu lat. Zadomowiły się więc w branży finansowej już na dobre. Kalkulatory umożliwiają szybkie i proste rozwiązanie niemal dowolnego nurtującego nas zagadnienia finansowego. Jeśli już opanujemy kwestię korzystania z nich zyskamy możliwość dokonywania wielu obliczeń finansowych, na przykład w zakresie zagadnień związanych ze stopami procentowymi, liczenia zmian wartości pieniądza w czasie, efektów działania inflacji, porównywania różnorodnych instrumentów finansowych, dokonywania obliczeń związanych z kredytami, harmonogramem ich spłat i ich porównywanie, oceny projektów inwestycyjnych metodą NPV, IRR oczy też dokonywania obliczeń w zakresie zagadnień statystycznych takich jak odchylenie standardowe populacji i próbki, współczynnik korelacji, regresja liniowa, prognozowanie wyników. Kalkulatory są również pomocne w dokonywaniu obliczeń związanych z porównywaniem warunków instrumentów finansowych, takich jak lokaty, fundusze inwestycyjne i instrumenty bankowe.