Naprawa gitary klasycznej to czasem jedyne wyjście, aby móc nadal korzystać z ulubionego instrumentu. Ta popularna usługa oferowana jest w najlepszych pracownikach lutniczych. Naprawa gitary klasycznej opłaca się zawsze, gdy ma się do niej sentyment lub jeśli jest prawdziwą pamiątką. Opłacalność takiej naprawy zależy w dużej mierze od tego, w jakim jest stanie i co się z nią właściwie stało.

Lutnik to wykwalifikowany specjalista, który dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu potrafi znakomicie budować, naprawiać i regulować instrumenty strunowe, jak gitara, skrzypce, kontrabas czy lutnia. Naprawa wykonana przez profesjonalnego lutnika (na przykład któregoś z tych, którzy pracują w warszawskiej pracowni Luthier) to skuteczny, bezpieczny i pewny sposób na to, aby ulubiona gitara z powrotem była użyteczna i sprawna.

Serwis w pracowni lutniczej to łatwy, sprawny, bezpieczny i jednocześnie pewny sposób na skuteczną naprawę instrumentu. Wystarczy oddać gitarę klasyczną w ręce doświadczonego lutnika, pozwolić mu przyjrzeć się jej dokładniej, oceniając straty i możliwości ewentualnej naprawy i ustalić z nim termin odbioru.

Muzycy, którzy pasjonują się grą na gitarze i grają już od wielu lat, często czują się na siłach, aby samodzielnie stawić czoło problemom z instrumentem. Znają go na wylot (a przynajmniej tak im się wydaje), przez co postanawiają własnoręcznie naprawić instrument. Niestety, często okazuje się, że brak im umiejętności lutniczych i przez przypadek niszczą gitarę bardziej niż pierwotnie była.

Gitara, która jest regularnie serwisowana zazwyczaj będzie w dobrym stanie technicznym, co oznacza, że opłaca się inwestować w nią dalej i ją naprawiać. Najczęstszym problemem z gitarą jest uszkodzenie jej gryfu lub pudła. Przy takim uszkodzeniu skleja się uszkodzone elementy. A gdy uszkodzone zostaną struny – warto je wymienić na całkiem nowe.

Jest możliwe samodzielne radzenie sobie z niewielkimi uszkodzeniami gitary. Ale jeśli problem jest większy, zaleca się korzystanie z profesjonalnych pracowni lutniczych. To miejsce, w którym prawdziwy specjalista i jednocześnie wielki pasjonat muzyki przywróci pierwotny stan zużytym instrumentom.