Pianka polietylenowa dzięki swoim właściwościom fizycznym i chemicznym znajduje zastosowanie w wielu obszarach naszego życia. Większości z nas kojarzy się ona z produktem do zabezpieczania opakowań – i słusznie. PE głównie sprawdza się w branży opakowaniowej i transportowej, ale także w budownictwie czy przemyśle motoryzacyjnym.

Właściwości pianki polietylenowej – co warto wiedzieć?

Pianka techniczna ma wiele cech, które pozwalają na wielorakie wykorzystanie tego tworzywa. Przede wszystkim skutecznie zabezpiecza przed porysowaniem, wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi, dlatego głównie stosuje się ją w celach izolacyjnych. PE powstaje w procesie spieniania polietylenu. Tak powstały produkt cechuje się wysoką elastycznością i termoizolacyjnością. W swojej strukturze jest bardzo lekki i łatwy w obróbce, co pozwala przycinać go i formować do dowolnych kształtów. W przeciwieństwie do kartonów czy foli, PE jest doskonałą izolacją mechaniczną. Chroni przed urazami i wstrząsami. Działa o wiele skuteczniej niż opakowanie kartonowe. Pianki polietylenowe są bardzo wytrzymałe, nie pochłaniają wody i są odporne na różnego rodzaju chemikalia. Wszystkie te cechy zapewniają im wieloletnią żywotność i trwałość w użytkowaniu.

Zastosowanie – do czego służy PE?

PE chętnie stosowana jest w branży budowlanej. Sprawdza się doskonale np. jako izolacja termiczna pod ogrzewaniem podłogowym. Wykorzystywana jest także do uszczelnień pod pokrycia dachowe, do izolacji stropów i ścian przed utratą ciepła. Produkt jest wysoce wodoodporny, może być stosowany nawet w pomieszczeniach o dużym poziomie wilgoci. Materiał ten ma także właściwości dźwiękochłonne, dlatego z powodzeniem można użyć go do izolacji dźwiękowej pod wykładziny podłogowe czy podłogi panelowe.
Pianka techniczna często używana jest jako zabezpieczenie przed uszkodzeniem różnego rodzaju produktów. Nadaje się do pakowania rzeczy o większym gabarycie takich jak artykuły RTV i AGD, meble, sprzęt biurowy czy instrumenty muzyczne, ale i wymagających szczególnej uwagi, drobnych i narażonych na zarysowanie elementów.

Pianka polietylenowa sprzedawana jest w formie rolek o różnej szerokości i grubości. Nie wykazuje zawartości substancji szkodliwych dla środowiska i zdrowia człowieka. Dodatkowo występują w różnych barwach, co zwiększa estetykę i atrakcyjność produktu.
Jak widzimy zastosowań tego produktu może być wiele. Niska cena produktu, łatwość w montażu i długoletnie zastosowanie sprawia, że jest on jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w branży transportowej i budowlanej.