Kuchnia to miejsce, gdzie spędzamy stosunkowo sporo czasu – sami lub z członkami rodziny. Przygotowywanie posiłków wymaga od nas ciągłego bycia w ruchu i nieustannej ‘’krzątaniny’’. Warto więc zadbać o jej najdrobniejsze szczegóły, aby przebywanie w kuchni było komfortowe i przyjemne. Jak zatem rozplanować kuchnie tak, aby łączyła w sobie elegancki wygląd, funkcjonalność i wygodę?

Dobra organizacja to podstawa!

Zasady ergonomii są kluczowe w projektowaniu i aranżacji kuchni. Zastosowanie się do kilku podstawowych reguł zaowocuje swobodnym i płynnym poruszaniem się w każdej kuchni, niezależnie od jej wielkości.

Możemy wyróżnić 5 najważniejszych sfer funkcjonalnych w aranżacji kuchni:
-strefa przygotowywania – centralnym elementem tej strefy jest blat roboczy, na którym przygotowujemy posiłki. Tutaj powinno znaleźć się wszystko to, co chcemy mieć w zasięgu ręki.
-strefa gotowania – miejsce na kuchenkę, piekarnik i wszelkie urządzenia do obróbki termicznej (w tym mikrofalówka)
– strefa przechowywania – przeznaczona jest głównie na lodówkę i zamrażarkę. W tym obszarze warto zaopatrzyć się w mniejsze szafki i szuflady, w których możemy przechowywać drobne sprzęty pomocy kuchennej, zastawy stołowe, kubki, sztućce itd.
-strefa zmywania – przestrzeń na miejsce ze zlewem i zmywarką. Pod zlewozmywakiem najlepiej umieścić kosz na odpady.
-strefa gromadzenia – w tej części znajdują się różnego rodzaju zapasy, większe ilości produktów takich jak ryże, mąki, kasze itd. Tutaj powinny znaleźć się szafki zarówno wysokie jak i niskie oraz miejsce na chłodziarko-zamrażarkę.

Styl, urok, wdzięk i takt? Jaki styl wybrać?

Wystrój kuchni powinien współgrać z pozostałymi pomieszczeniami, aby cały dom tworzył wspólny ład i harmonię. Jeżeli lubisz masywne meble, stonowane barwy i tradycyjne dekoracje to styl klasyczny z pewnością jest dla Ciebie. Z kolei, jeżeli jesteś miłośnikiem minimalizmu i prostoty, a dekoracje wydają Ci się zbędnym elementem, warto pomyśleć o stylu nowoczesnym. Ciekawym ujęciem aranżacji kuchennej jest także styl industrialny, choć nie sprawdzi się on u każdego. Takie wnętrza cechują się chłodnym wyglądem, często odsłoniętymi cegłami na ścianach, betonowymi posadzkami i blatami. Z powodzeniem sprawdzi się u osób ceniących sobie surowy stan i niecodzienny design.

Wybór odpowiedniego stylu nie jest łatwy, każdy z nich może być atrakcyjny i mieć ‘’to coś’’. Pamiętajmy jednak, aby w podejmowaniu decyzji mieć na uwadze nasze potrzeby, komfort użytkowania, a przede wszystkim – wizje przyjemnego spędzania czasu we własnej kuchni marzeń.