Osoby związane ze zdrowym stylem życia, wiedzą czym jest wskaźnik BMI. Jego wynik, znajdujący się w poza normą świadczy o wielu nieprawidłowościach, z którymi należy się zmierzyć. Jak obliczyć wskaźnik BMI?

Chcesz poznać wzór BMI? To bardzo proste. Obliczenie wskaźnika Body Mass Index nie wymaga skomplikowanych obliczeń. Tak naprawdę możesz tego dokonać nie ruszając się z fotela.

Zanim przystąpić do określania BMI, warto, żebyś widział, że wskaźnik ten nie mierzy zawartości tłuszczu w organizmie. Pozwala natomiast określi czy nasza waga jest w normie, czy mamy niedowagę, nadwagę lub może otyłość. To pierwszy stopień, by zasygnalizować, czy zmiany w naszym organizmie są na pewno zdrowe.

BMI tak samo wylicza się dla kobiet i mężczyzn. Jeśli czujesz, że z Twoją wagą jest coś nie tak, warto poznać swój wskaźnik masy ciała.

BMI wzór

Obliczanie BMI jest proste. Wystarczy skorzystać z prostego wzoru matematycznego:

BMI = masa ciała (kg)/wzrost (m²)

Mówiąc obrazowo – należy swoją wagę, wyrażoną w kilogramach, podzielić przez nasz wzrost, wyrażony w metrach i podniesiony do kwadratu.
Otrzymany wynik sprawdzamy w tabeli klasyfikacji BMI, która pomoże nam zinterpretować wynik.

Tabela wygląda następująco:

wskaźnik BMI poniżej 16, 0 – wygłodzenie,
wskaźnik BMI 16, 0–17, 0 – wychudzenie, które może być spowodowane chorobą,
wskaźnik BMI 17–18, 5 – niedowaga, na którą mogło wpłynąć ekstremalne odchudzanie,
wskaźnik BMI 18, 5–25, 0 – waga prawidłowa,
wskaźnik BMI 25, 0–30, 0 – nadwaga,
wskaźnik BMI 30, 0–35, 0 – I stopień otyłości,
wskaźnik BMI 35, 0–40, 0 – II stopień otyłości,
wskaźnik BMI powyżej 40, 0 – III stopień otyłości i jest to klasyfikowane jako otyłość skrajna.

Zaletą wskaźnika BMI jest to, że możemy go łatwo i samodzielnie obliczyć. Ogólne badania, przeprowadzone przez statystyków, wskazują, że prawidłowe BMI jest charakterystyczne dla osób, które prowadzą zdrowy styl życia. Takie osoby rzadko również chorują, gdyż cieszą się dobrą odpornością. Osoby z BMI między 18 a 25 rzadka chorują na choroby cywilizacyjne, takie jak miażdżyca czy cukrzyca.

Za podwyższony wskaźnik BMI odpowiada w głównej mierze zła dieta i brak aktywności fizycznej. Te dwa czynniki to klucz do tego, aby zdrowie było dobre. Zbyt duża ilość żywności przetworzonej w diecie, zbyt duża ilość fast foodów, podjadanie, jedzenie nieregularnych posiłków, wpływają na problemy z wagą. Do tego brak aktywności fizycznej może doprowadzić do nadwagi, a następnie do otyłości.

Pamiętajmy, że nawet jeśli BMI jest w normie nie oznacza to, że możemy jeść co chcemy i pozostawać bierni fizycznie. Przy niskiej aktywności fizycznej możemy być narażeni na otyłość ukrytą. Podwyższony wskaźnik BMI może być również u osób, które ćwiczą sporty siłowe. Wówczas za ich wyższą wagę odpowiadają mięśnie. Jednak w tym wypadku ich stan zdrowia będzie bardzo dobry.

Wszystkie wartości, które nie mieszczą się w określaniu wagi prawidłowej powinny budzić nasz niepokój i zmobilizować nas do działania, jak choćby wizyta u lekarza.