Marzysz o swoim pięknym i nowym mieszkaniu, ale nie wiesz jak przygotować się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego? Najważniejsze w tej kwestii jest wybór odpowiedniego banku, który ma nam udzielić takiego kredytu. Cała procedura zaczyna się wtedy, kiedy wiemy jak duży ma być nasz wkład własny. Od tego zależy, czy będziemy wstanie odłożyć taką sumę pieniędzy i jak długo nam to zajmie.

Na samym początku drogi kredytowej robimy symulację, to pomaga nam w naświetleniu ile mniej więcej pieniędzy będziemy musieli wydawać na comiesięczną ratę, lub tak jak w przypadku kredytu hipotecznego ile musimy odłożyć pieniędzy by otrzymać założoną sumę pieniędzy. Jeżeli planujemy kupno mieszkania, a wkład własny ma wynosić 10%, to jeśli chcemy zaciągnąć sumę 250 000 złotych nasz wkład ma wynosić 25 tys. Jeśli jednak nasz bank zażąda 20% z sumy, o którą się staramy musimy włożyć 50 tys. Jest to już pokaźna suma pieniędzy, którą jest ciężko zebrać młodemu człowiekowi. Wszystko zależy od tego w jakim banku będziemy zaciągać kredyt hipoteczny. Jeśli zaciągamy kredyt hipoteczny 250 000 złotych na 25 lat, przy RRSO 2. 86%, do całkowitej spłaty przy ratach 1162zł miesięcznie, będziemy mieli 348 676, 70 zł. Jest to jedno z najniższych RRSO dostępnych na rynku, w innych bankach wynosi ono 3, 63% do 4, 30%. Jest to dość spory procent, dlatego należy z głową podejść do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Oczywiście wysokość kredytu mieszkaniowego zależy od tego na jaką sumę pieniędzy chcemy go zaciągnąć. Im będzie wyższa suma, tym większy wkład własny i późniejsza ostateczna suma spłacenia kredytu.

Najważniejszym warunkiem zaciągnięcia kredytu hipotecznego jest stały zarobek i możliwość spłaty rat kredytu co miesiąc. Bank oceni Twoją zdolność kredytową. To od niej zależy czy bank udzieli Ci kredytu czy nie. Ważne role pełnią również pozytywna historia kredytowa, warunki i umowa, na której jesteście zatrudnieni i wysokość wkładu własnego. Jeśli te informacje usatysfakcjonują bank, dostaniesz pozytywną decyzję dotyczącą kredytu hipotecznego. Warto zaznaczyć, że długość kredytowania jest też bardzo ważną decyzją. Pamiętajmy, że im dłuższy okres spłaty, tym większe odsetki i wydłużony okres całkowitej spłaty kredytu. Pamiętaj, że biorąc kredyt z mężem lub żoną masz większe prawdopodobieństwo przyznania kredytu. Gdyż małżonka lub małżonek podnoszą Twoją zdolność kredytową. W banku jest również ważny wiek kredytobiorcy. Im jesteś młodszy, tym większe szanse na uzyskanie kredytu.