Występowanie astmy u osób starszych nie jest mitem, lecz faktem, który w porównaniu do chorowania wśród dzieci i młodych osób może mieć cięższy przebieg ze względu na choroby współistniejące. W tym przypadku trze zwracać większa uwagę na to, by przyjmować leki, zachować odpowiednią wagę ciała i używać inhalatora. Nie jest to jednak takie łatwe, przy zaniedbaniu astma może się pogorszyć. Jak można zapobiec astmie lub pogorszyć jej przebieg u seniorów? Kilka wskazówek i ostrzeżeń, które warto znać, zaprezentowano poniżej.

Nie dać się astmie

Rozpoznanie astmy u osób starszych stanowi większe wyzwanie, gdyż epizodyczne duszności niekoniecznie będą na nią wskazywać – mogą zostać powiązane z inną chorobą u seniora. Kiedy jednak pozostanie zdiagnozowana, trzeba wprowadzić leczenie.

Czy istnieją sposoby, by osoba starsza nie zachorowała na astmę? Tak, wśród nich wyróżnić można sposób, który może być zaskakujący – zadbanie o prawidłową masę ciała. Dlaczego to takie istotne? Osoby z nadwagą i otyłością są bardziej narażone na pojawienie się astmy oskrzelowej.

Sposobem, który dotyczy nie tylko osób starszych, ale każdej, która chce uniknąć astmy, jest rezygnacja z palenia papierosów. Dym papierosowy jest bowiem alergenem, który może przyczynić się do rozwoju choroby.

Należy także, poza drogami oddechowymi, zadbać o swój nos. Infekcje, które go dotyczą, mogą bowiem przełożyć się na pojawienie astmy.

Co zaostrza astmę u osób starszych

Poza alergenami takimi jak pyłki, sierść zwierząt domowych, roztoczy innymi czynnikami, które mogą zaostrzyć objawy astmy u osób starszych jest między innymi wysiłek fizyczny – zbyt duży przyczynia się do problemów z oddychaniem – silne emocje oraz stres. By ustrzec się astmy, należy decydować się na umiarkowaną aktywność fizyczną, na przykład krótkie spacery, oraz jak unikać czynników stresujących.

Przebieg astmy u osób starszych może zaostrzyć spożywanie pewnych produktów, jak na przykład krewetki, suszone owoce, oraz substancji dodawanych do żywności, konserwantów.

Tym, co doprowadzi do zaostrzenia objawów astmy, jest bez wątpienia brak kontroli w trakcie leczenia. Wystarczy pomijać dawki leków – na co wpływ mogą mieć dotyczące osób starszych problemy z pamięcią – by objawy się zaostrzyły. Jeżeli przy tym dochodzi do styczności z alergenem, objawy jak na przykład duszności są znacznie bardziej uciążliwe. Poza niebraniem od czasu do czasu leków lub całkowitą rezygnacją z ich stosowania na zaostrzenie objawów wpływa również nieodpowiednie używanie inhalatora. Nieprawidłowa inhalacja nie przynosi efektów, co powoduje wzmocnienie objawów.