Warzywa są bardzo istotnym produktem w diecie każdego człowieka. Powinny się one znajdować w jadłospisie każdego dnia. Najwięcej witamin mają warzywa surowe. Świetnie sprawdzą się warzywa gotowane na parze jak i pieczone. Warzywa mogą być spożywane zarówno w stanie surowym jak i po obróbce cieplnej.

 

Warzywa są bardzo ważnym składnikiem pokarmu człowieka. Stanowią nie tylko źródło witaminy C, ale i składników mineralnych. Pochodzą z różnych stron świata. Wyróżnia się kilka kategorii warzyw. Do jednej z nich należą warzywa kapustne. Zaliczają się do nich: brukselka, brukiew, jarmuż czy kalarepa. Do tej dziedziny przynależą również: kapusta chińska, włoska czy głowiasta. Kolejna kategoria to warzywa cebulowe: por, czosnek czy cebula perłowa. Warzywa cebulowe mają bardzo specyficzny zapach oraz smak. Warzywa liściowe to nic innego jak: burak liściowy, cykoria czy pietruszka. Warzywami liściowymi są również: sałata, szpinak czy rukola. Najpopularniejsze w Polsce są jednak warzywa korzeniowe: marchew, maniok jadalny, seler, pasternak. Do popularnych należą także warzywa psiankowate. To przede wszystkim ziemniak, pomidor czy papryka. Z warzyw dyniowatych wyróżniamy dynię, melon czy ogórki. Natomiast podstawowymi warzywami strączkowymi jest: bób, fasola, ciecierzyca czy soja. Warzywa wieloletnie to przede wszystkim szparag lekarski, chrzan oraz szczaw. Dużą rolę odgrywają warzywa przyprawowe. To kminek zwyczajny, koper czy cząber. Włoszczyzna, czyli warzywa w postaci kaparów, karczochów czy kukurydzy. Warzywa, do których przynależą grzyby to: pieczarka, uszak czy trufle.

Dieta – o warzywach słów więcej

Warzywa o danym kolorze są źródłem cennych składników. Na przykład warzywa o kolorze pomarańczowym jak marchewka zawierają beta-karoten. On jest odpowiedzialny za koloryt skóry. Inaczej nazywany prowitaminą A, która pełni ważną funkcję. Wszelkie nasiona roślin strączkowych to źródło białka roślinnego. Najczęściej warzywa są bogate w węglowodany. Warzywa zawierają mało cukrów prostych. Najwięcej żelaza znajdziemy w szpinaku czy brukselce. Wszelkie warzywa kapustne są dobrym źródłem wapnia. W ziemniakach czy pomidorach znajdziemy potas. W groszku czy brukselce magnez. Natomiast w papryce czy natce pietruszki witaminę C. Wszystkie osoby, które dbają o zdrowy wygląd powinny spożywać sałatkę i inne zielone warzywa. Zawierają one witaminę E. Niszczy ona wolne rodniki. W warzywach cennym składnikiem jest błonnik. Przyczynia się on do obniżenia stężenia cholesterolu we krwi. Warzywa nie są kaloryczne. Jedynie nasiona soi oraz soczewicy posiadają dosyć dużą kaloryczność. Wszystko zależy od tego w jaki sposób będziemy przyrządzać warzywa. Jeśli je zjemy na surowo, na pewno nie dodamy sobie kilogramów. Jednak jeśli dodamy tłuszcz, sól oraz będziemy je smażyć zdecydowanie zyskają na kaloryczności. Każdy człowiek powinien dostarczać każdego dnia pięć porcji warzyw. Regularne spożywanie warzyw niesie za sobą szereg zalet. Odporność na stres, minimalne ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne czy też młoda skóra.